Art Spirit Foundation
281 Pequot Avenue    Southport, CT 06890
203-256-0834

Allied Artists

2000   Gold   Diana DeSantis   E. Williston, NY

2000   Silver   Fay Moore   New York, NY

2001   Gold   Roz Hollander   Newton, NJ

2001   Silver   Joe Hing Lowe   Cranford, NJ

2002   Gold   Christina DeBarry   Florham Park, NJ

2002   Silver   Ying Fang   

2003   Gold   Diane Rosen   Highland Mills, NY

2003   Silver   Diana DeSantis   E. Williston, NY

2004   Gold   Rhoda Yanow   West Orange, NJ

2004   Silver   John  Roush   Buckner, MO

2005   Gold   Akiko Hoshino   New York, NY

2005   Silver   Barbara Hibbs   New York, NY

2006   Gold   Rhoda Yanow   West Orange, NJ

2006   Silver   Janet  Cook   New York, NY

2007   Gold   Barbara S. Groff   Vernon, CT

2007   Silver   Fay Moore   New York, NY

2008   Gold   Akiko Hoshino   New York, NY

2008   Silver   Jason  Chang   Whitestone, NY

2009   Gold   Peter Seltzer   Woodbury, CT

2009   Silver   Akiko Hoshino   New York, NY

2010   Gold   Marian Marino   Sykesville, MD

2010   Silver   Linda Gross Brown   Rocky River, OH

2011   Gold   Mally DeSomma   Waterbury, CT

2011   Silver   Elaine Daily-Birnhaum   Madison, WI

2012   Gold   Janet Cook   New York, NY

2012   Silver   Rhoda Yanow   West Orange, NJ

2013   Gold   Peggy Rose   West Winsor, NJ

2013   Silver   Valerie Mandra   Brewster, NY

2014   Gold   Tim  Saternow    New York , NY

2014   Silver   Denise  Athanas    Mt. Plesant , SC

2015   Gold   Valerie  Mandra    Brewster , NY 

2015   Silver   DeAnn Prosia   Newtown , CT

2016   Gold   Brenda Tribush   Lido Beach , NY

2016   Silver   Barbara Groff   Vernon , CT

 

American Artists Pro League

2001   Gold   Suzanne Karnatz   Brevard, NC

2002   Gold   Herman Margulies   Washington, CT

2003   Gold   Junko Ono Rothwell   Atlanta, GA

2004   Gold   Salomon Kadoche   Monroe, NJ

2005   Gold   Claudia  Seymour   New Canaan, CT

2006   Gold   Timothy John-Luke Smith   Paterson, NJ

2007   Gold   Marian Flahavin   Spokane, WA

2008   Gold   Diana DeSantis   Whitestone, NY

2009   Gold   Jason Chang   Whitestone, NY

2010   Gold   Sangita Phadke   Colts Neck, NJ

2011   Gold   Jeanne Rosier Smith   Sudbury, MA

2012   Gold   Nancy Smyth Yannetti   Northvale, NJ

2013   Gold   Barbara Groff   Vernon, CT

2014   Gold   Anne McGrory   

2015   Gold   Kathy Detrano   New Port Richey , FL 

2016   Gold   Diana DeSantis   White Stone , NY

 

Audubon Artists Inc.

2000   Gold   Diana DeSantis   E. Williston, NY

2000   Silver   Doug  Dawson   Wheat Ridge, CO

2001   Gold   Diana DeSantis   E. Williston, NY

2001   Silver   Sam Goodsell   Bronx, NY

2002   Gold   Christina DeBarry   Florham Park, NY

2002   Silver   Kazuko Kanase   Whippany, NJ

2003   Gold   Rhoda Yanow   West Orange, NJ

2003   Silver   Barbara Hibbs   New York, NY

2004   Gold   Diana  DeSantis   Huntington, NY

2004   Merrit   Matteo Jannicelli   Royalon Garden, Brick Town, NY

2004   Silver   Jason Chang   Whitestone, NY

2005   Gold   Florence Biondi   Brooklyn, NY

2005   Merrit   Sara Lin   Brooklyn, NY

2005   Silver   Peter Seltzer   Woodbury, CT

2006   Gold   Jack Liang   Edison, NJ

2006   Silver   Barbara Dachoeski   Marshalls Creek, PA

2007   Gold   Rainie Crawford   New Milford, CT

2007   Merrit   Vivian Ripley   Columbus, OH

2007   Silver   Barbara Remley Martin   Wildwood, MO

2008   Gold   Jack Liang   Roslyn, NY

2008   Merrit   Daniel E. Wise, PSA   Arlington, VA

2008   Silver   Akiko Hoshino   New York, NY

2009   Gold   Naomi Campbell   Brooklyn, NY

2009   Merrit   Diana DeSantis   Whitestone, NY

2009   Silver   Claudia Seymour   New Canaan, CT

2010   Gold   Elizabeth Mowry   Castle Rock, CO

2010   Silver   Rhoda Yanow   Whitehouse Station, NJ

2011   Gold   Mary Kathryn Massey, OPA, AA   Mendocino, CA

2011   Merrit   Elizabeth Mowry   Castle Rock, CO

2011   Silver   Lei Mei Young   Flushing, NY

2012   Gold   Diana DeSantis   Whitestone, NY

2012   Merrit   Rita  Agron   Montville , NJ

2012   Silver   Tim Gaydos   Paterson, NJ

2013   Gold   Lisa Gleim   Atlanta, GA

2013   Merrit   Ming Xian Chen   Flushing, NY

2013   Silver   Marie Sheehy-Walker   Huntington, NY

2014   Gold   Ai Lin Chung    Brooklyn , NY 

2014   Merrit   Mary Kathryn  Massey    Mendocino , CA 

2014   Silver   Karen Israel    West Hartford , CT

2015   Gold   Diana DeSantis   White Stone , NY

2015   Merrit   Wendy L. Caporale    North Salem , NY 

2015   Silver   Weiqing Yuan   Brooklyn , NY 

2016   Gold   Tony Wei Zhang   Mineola , NY

2016   Merrit   Jane Wright Wolf    Weston , CT

2016   Silver   Peggy Rose    West Windsor , NJ

 

CT Academy of Fine Arts

2002   Merrit   Elaine Keeley   Colchester, CT

2003   Merrit   Loretta M. Bernier   Niantic, CT

2004   Merrit   Sam Goodsell   Bronx, NY

2005   Merrit   Gigi Horr Liverant   Colchester, CT

2006   Merrit   Barbara S. Groff   Vernon, CT

2007   Merrit   Barbara S. Groff   Vernon, CT

2008   Merrit   Raine Crawford   New Milford, CT

2009   Merrit   Barbara S. Groff, PSA   Vernon, CT

2010   Merrit   Lynn Wrona   Holland, MA

2011   Merrit   Barbara S. Groff, PSA   Vernon, CT

2012   Merrit   Barbara Traskos   Old Lyme, CT

2013   Merrit   Peter Seltzer   Woodbury, CT

2014   Merrit   Christine Ivers   Meriden , CT

2015   Merrit   Judy Perry   Old Saybrook, NY

2016   Merrit   Deborah Quinn   Chester, CT

 

Hudson Valley Art Association

2001   Silver   June Parker   S. Egremont, MA

2002   Silver   Joe Hing Lowe   Cranford, NJ

2003   Silver   Alden Baker   Springfield, NJ

2004   Silver   Frank E. Zuccarelli   Somerset, NJ

2005   Silver   Diana DeSantis   E. Williston, NY

2006   Gold (this year only)   Sam Goodsell   Bronx, NY

2007   Gold (this year only)   Marion W. Hylton   Gainesville, FL

2008   Gold (this year only)   Rainie Crawford   New Milford, CT

2009   Merrit   Diana DeSantis   Whitestone, NY

2010   Merrit   Stanley Maltzman   Freehold, NJ

2013   Merrit   Rita  Kirkman   New Braunfels, TX

2016   Merrit   Joseph Feury   

2017   Merrit   Lea Wight   Manasquan, NJ

    

The National Arts Club

2000   Gold   Wolf Kahn   New York, NY

2000   Silver   Fay Moore   New York, NY

2001   Gold   Will Barnet   New York, NY

2001   Silver   Herman Margulies   Washington, CT

2002   Gold   Richard Pionk   New York, NY

2002   Silver   Fay Moore   New York, NY

2003   Gold   Janet Lippmann   Tarrytown, NY

2003   Silver   Cynthia  Bowles   Sparta, NJ

2004   Gold   Fay Moore   New York, NY

2005   Gold   A. Van H. Bernhard   Southport, CT

2005   Silver   Richard Pionk   New York, NY

2006   Gold   Van Bernhard   Southport, CT

2006   Silver   Dianne Bernhard   Southport, CT

2007   Gold   Mary Melikian Haynes   New York, NY

2007   Silver   Dianne Bernhard   Southport, CT

2009   Gold   Barbara Fischman   New York, NY

2009   Silver   Clare Romano   New York, NY

2010   Gold   Mary Melikian Haynes   New York, NY

2010   Silver   John Ross   New York, NY

2012   Gold   Mary Melikian Haynes   New York, NY

2012   Silver   Maria Marino    

2013   Gold   John Ross   New York, NY

2013   Silver   Rosalee O. Isaly   New York, NY

 

Butler Institute of American Art
Mid-Year Exhibition

2002   Purchase Award   Edward Beyer   Bay Village, OH

2003   Purchase Award   George Mauersberger   Cleveland , OH

2004   Purchase Award   Edward T. Beyer   Bay Village, OH

2005   Purchase Award   Diane Rosen   Highland, NY

2006   Purchase Award   Mark Giangaspero   Cuyhoga Falls, OH

2007   Purchase Award   Mark Giangaspero   Cuyhoga Falls, OH

2008   Purchase Award   Edward T. Beyer   Bay Village, OH

2009   Purchase Award   Diane Belfiglio   North Canton, OH

2010   Purchase Award   Susu Knight   Sante Fe, NM

2011   Purchase Award   Holly Hope Banks   Clearwater, FL

2012   Purchase Award   Brian Robinson   Dover, OH

 

Pastel Society of America

2000   Gold   Gigi Horr Liverant   Colchester, CT

2000   HM Best in Show   Dean Kube  

2001   Gold   Peter Seltzer   Woodbury, CT

2001   HM Best in Show   Ed Dyer   Lenoir, NC

2002   Gold   Peter Seltzer   Woodbury, CT

2002   HM Best in Show   Sam Goodsell   Bronx, NY

2003   Gold   Brian Cobble   Albuqureque, NM

2003   HM Best in Show   Dianna Ponting PPC   Mt. Lehman, BC Canada

2004   Gold   Garrett Middaugh   Spring, TX

2004   HM Best in Show   Brian Cobble   Albuqureque, NM

2005   Gold   Paula Gach   Long Beach, NY

2005   Herman Margulies Best in Show   Daniel E. Greene   North Salem, NY

2006   Gold   Gabriela Gonzalez Dellosso   West New York, NJ

2006   Herman Margulies Best in Show   Brian Cobble   Albuqureque, NM

2007   Gold   Tim Gaydos   Paterson, NJ

2007   Herman Margulies Best in Show   Sam Goodsell   Bronx, NY

2008   Gold   Abel Márquez   Hialeah , FL

2008   Herman Margulies Best in Show   Ken Landon Buck   Heighland Heights, KY

2009   Gold   Jimmy Wright   New York, NY

2009   Herman Margulies Best in Show   Margaret Farrell Bruno   Lincoln, NE

2010   Gold   Duane Wakeham   San Francisco, CA

2010   Herman Margulies Best in Show   Anne McGrory   

2011   Gold   Theresa Emmett Allison   

2011   Herman Margulies Best in Show   Daniel E. Greene   North Salem, NY

2012   Gold   Otto Stϋrcke   Valencia, CA

2012   Herman Margulies Best in Show   Karen Suponski   , 

2013   Gold   Patricia Tribastone   Victor, NY

2013   Herman Margulies Best in Show   Claudia Bicen   San Francisco, CA

2014   Gold   Diane Rosen    Highland Mills, NY

2014   Herman Margulies Best in Show   Teresa DeSeve   Collegeville, PA

2015   Gold   Brain Bailey   NJ

2015   Herman Margulies Best in Show   Bob Ziering     NY

2016   Gold   Helen Kleczynski   Vicksburg, MI

2016   Herman Margulies Best in Show   Debora L. Stewart    Clinton, IA

 

Pastel Journal

2000   Gold   Ron Monsma   Mishawaka, IN

2000   Silver   Raine Crawford   New Milford, CT

2001   Gold   Liz Haywood-Sullivan   Marshfield Hills, MA

2001   Silver   Lorenzo Chavez   Eugene, OR

2002   Gold   Mary Beth Ramsey   Washington, DC

2002   Silver   Melanie Peter   Leesburg, FL

2003   Gold   Nancy  MacDonald   , 

2003   Silver   Dino Paravano   Tuscon, AZ

2004   Gold   Leslie Bowman   , 

2004   Silver   Sam  Goodsell   Bronx, NY

2005   Gold   Aaron Schuerr   Livingston, MT

2005   Silver   Colleen Paul Hoerner   Niwot, CO

2006   Gold   Terry Donahue-White   

2006   Silver   Wende Caporale   North Salem, NY

 

Salmagundi

2000   Gold   Alden Baker   Springfield, NJ

2000   Silver   Gayle Snow Gibbs   New York, NY

2001   Gold   Mei Ki Kam   Fresh Meadows, NY

2001   Silver   Leendert vander Pool   Brooklyn, NY

2002   Gold   Richard Pionk   New York, NY

2002   Silver   Brenda Tribush   Lido Beach , NY

2003   Gold   Naomi Campbell   Brooklyn, NY

2003   Silver   Susan Harding Merancy   Cambridge, NY

2004   Gold   Leendert vander Pool   Brooklyn, NY

2004   Silver   Claudia H. Seymour   New Canaan, CT

2005   Gold   Jeffrey Berman   New York, NY

2005   Silver   Gertrude Hirsch-Abramson   Chircester, NY

2006   Gold   Jeffrey Berman   New York, NY

2006   Silver   Ruth Reininghaus   New York, NY

2007   Gold   Kumiko Buller   Ardsley-on-Hudson, NY

2007   Silver   Richard C. Pionk   New York, NY

2008   Gold   Jeffrey Berman   New York, NY

2008   Silver   Barbara Madden   Naugatuck, CT

2008   Gold   Francine Scofield   Brooklyn, NY

2008   Silver   Jane McGraw Teubner   East Hampton, NY

2009   Gold   Linda Gross Brown   Rocky River , OH

2009   Silver   Christine D. Ivers   Meriden, CT

2010   Gold   Liz Haywood Sullivan   Marshfield Heights, MA

2010   Silver   Claudia Seymour   New Canaan, CT

2011   Gold   Wende Caporale-Greene   North Salem, NY

2011   Silver   Daniel E. Greene, NA, AWS   North Salem, NY

2012   Gold   Jimmy Wright   New York, NY

2012   Silver   Anthony Davis   Lindenhurst, NY

2015   Gold   Janet Cook    New York , NY 

2015   Silver   Barbara S. Groff    Vernon , CT 

2016  Gold   Pamela Reese   Redding, CT

2016   Silver   Marie Sheehy-Walker   Huntington, NY

Art Spirit Foundation proudly works in collaboration with leading national and international organizations to provide awards, medals and scholarships to pastel artists around the world.